Choć trwa sezon urlopowy i brwinowianie korzystają obecnie z wakacyjnego wypoczynku, wielu mieszkańców wzięło udział w oficjalnych obchodach 92. rocznicy cudu nad Wisłą: licznie przybyli na mszę św. i uroczystości przed Pomnikiem Niepodległości.
Obchody rocznicowe rozpoczęła uroczysta msza św., odprawiona przez ks. Arkadiusza Śledzika, wikariusza parafii św. Floriana w Brwinowie, który w wygłoszonej homilii nawiązał do podwójnego święta – kościelnego i państwowego. Ks. Arkadiusz poświęcił przyniesione na mszę w święto Matki Boskiej Zielnej bukiety kwiatów.

Spojrzenie na historię Polski i walczących w bitwie warszawskiej Polaków oczami Charlesa de Gaulle’a przedstawił w swoim przemówieniu przed pomnikiem zastępca burmistrza gminy Brwinów Sławomir Walendowski. Przywołał także słowa z rozkazu wydanego przez gen. Tadeusza Rozwadowskiego, które brzmiały:„nogami i męstwem piechura polskiego musimy wygrać tę bitwę”. Wygrano: siłą i męstwem żołnierzy oraz rozwagą i determinacją naczelnego wodza.. Jak pisał historyk J. F. C. Fuller cofnięto wówczas wskazówki bolszewickiego zegara. Po upływie 92. lat od pamiętnego sierpnia zadaniem lokalnych społeczności jest wygranie bitwy o pamięć historyczną, by wciąż pozostała żywa, przywoływała najcenniejsze wartości i najlepsze tradycje.

Rys historyczny bitwy warszawskiej 1920 r. zawarł w swym wystąpieniu przewodniczący Rady Miejskiej w Brwinowie Sławomir Rakowiecki. List od starosty pruszkowskiego Elżbiety Smolińskiej odczytała przewodnicząca rady powiatu Urszula Wojciechowska. Niech czas obchodów 92. rocznicy bitwy warszawskiej harmonijnie łączy przeszłość z przyszłością, stanie się źródłem wiedzy i kierunkowskazem dalszych działań – życzyła w święto oręża polskiego mieszkańcom Brwinowa starosta Elżbieta Smolińska.

W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy Brwinowa, a wśród nich kombatanci, honorowi obywatele reprezentanci władz samorządowych, przedstawiciele powiatu pruszkowskiego, poczty sztandarowe Gminy Brwinów, Zespołu Szkół nr 1, Towarzystwa Gimnastycznego Sokół oraz harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Na zaproszenie burmistrza w brwinowskich uroczystościach uczestniczyła także Barbara Czaplicka, poseł na Sejm RP. Miłym akcentem było pojawienie się na uroczystościach trzech „sanitariuszek” w strojach, jakie nosiły kobiety opatrujące żołnierzy walczących w bitwie warszawskiej. Przebrane brwinowianki rozdawały uczestnikom uroczystości biało-czerwone goździki.



Fot. Andrzej Gontarczyk