Ośrodek Kultury w Brwinowie został założony w 1975 r. jako Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Propagandy. Dzisiaj jest on centrum kulturalnym gminy: organizuje koncerty, wystawy, spektakle, imprezy cykliczne i okolicznościowe (m.in. Europejskie Dni Dziedzictwa, Dni Brwinowa, Brwinowska Wiosna Artystyczna, dożynki), konkursy, przeglądy (m.in. Przegląd Twórczości Plastycznej i Artystycznej Osób Niepełnosprawnych „Dębowy Liść”),
Biblioteka Publiczna od 21 lipca 2011 r. nosi imię Wacława Wernera (1879-1948), wybitnego fizyka, brwinowskiego społecznika i dobroczyńcy, którego zamiłowanie do dydaktyki zaowocowało stworzeniem programu kształcenia nauczycieli fizyki i opracowaniem cenionych i wykorzystywanych przez wiele lat podręczników szkolnych.
Zabytkowy dworek zwany również „Bartkiewiczówką” jest siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa i miejscem spotkań kulturalnych. Odbywają się tu uroczystości okolicznościowe, spotkania stowarzyszeń kulturalnych i społecznych, imprezy dla dzieci i młodzieży szkolnej.
Zespół „Mazowsze” został założony w 1948 roku z inicjatywy prof. Tadeusza Sygietyńskiego – kompozytora i miłośnika folkloru i Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej – aktorki przedwojennej sceny. „Mazowsze” należy do największych na świecie baletowych zespołów tańca ludowego, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów.
Muzeum Sztuki Ludowej jest muzeum prywatnym ze statutem zatwierdzonym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prowadzone jest przez prof. Mariana Pokropka.
Największa tego typu placówka w Polsce. Zbiory obejmują około 300 pojazdów z różnych epok i ponad 5000 rekwizytów. 95% eksponatów jest sprawna technicznie i udostępniana, często wypożyczana do filmów oraz programów telewizyjnych. W kolekcji znajdują się również nowsze samochody, należące do znanych ludzi polityki i kultury.
Ogród monumentalnych, odlanych z brązu rzeźb meksykańskiego artysty Juana Soriano (1920-2006). Właścicielem dworu jest p. Marek Keller – popularyzator twórczości J. Soriano w Polsce.
Dom Pracy Twórczej „Józefówka” prowadzony przez Marię i Piotra Stachurskich ma siedzibę w wiekowym domu przeniesionym z Podlasia, położonym w podwarszawskiej wsi Owczarnia, gmina Brwinów. Tam właśnie, w Szopie św. Józefa, działają pracownie: malarstwa i rysunku, witrażu, malowania na szkle, pisania ikon, rękodzieł – w tym decoupage, filcowanie, gobeliny i inne.
Galeria artystyczna działająca w Owczarni. Angażuje się w życie kulturalne gminy Brwinów podczas Otwartych Ogrodów. Na miejscu można kupić: obrazy , grafiki i ikony, oryginalne upominki, biżuterię ręcznie malowaną, pudełka, kuferki, szkatułki, serwetniki, świeczniki, tace, dekoracje świąteczne, pisanki i bombki, karty i karnety. Wszystkie wyroby są ręcznie malowane.