Od 1 stycznia 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o Świadczenie 500+ oraz Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Można składać je tylko elektronicznie.

Świadczenie 500+ przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) to finansowe wsparcie na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia.

Świadczenia te są niezależne od dochodu rodziny.

Wnioski o świadczenie 500+ oraz RKO można składać tylko elektronicznie, np. przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS lub bankowość elektroniczną.

Osoby, które wcześniej złożyły wnioski o świadczenie 500+ do urzędów miast i gmin za okres świadczeniowy do 31 maja 2022 r., nie muszą składać ich ponownie.

Więcej informacji na stronie www.zus.pl:

bit.ly/zus_500plus

bit.ly/zus_rko

Pomoc w sprawie świadczenia 500+ i RKO:

• infolinia 22 290 55 00 (czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00),