Pod koniec stycznia odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu warsztatów dotyczących utworzenie przedsiębiorstwa społecznego pracującego na rzecz mieszkańców przy wsparciu Stowarzyszenia LGD Zielone Sąsiedztwo. Następne: już 11 lutego!

Relację z pierwszych warszatatów nadesłała koordynatorka LGD Kaja Łęcka:

Spotkanie miało charakter otwarty i służyć miało poszerzeniu wiedzy uczestników warsztatów na temat możliwości założenia przedsiębiorstwa społecznego oraz rekrutacji osób chętnych do zorganizowania tego typu działalności na terenie gmin Brwinów i Podkowa Leśna.Prezes Stowarzyszenia w formie wprowadzenia krótko opowiedziała o działalności LGD, a następnie oddała głos panu Arturowi Zielińskiemu, koordynatorowi merytorycznemu całości, osobie, która powiada doświadczenie w inicjowaniu podobnych aktywności społecznych między innymi na terenie warszawskiej Pragi.
W toku dyskusji, podczas warsztatów wskazano możliwe drogi działania planowanego przedsiębiorstwa społecznego, takie jak: wspólne zakupy żywności, opieka nad dziećmi, działalność artystyczna, catering, różnego rodzaju szkolenia, stworzenie ekipy remontowej oraz ekip sprzątających. Pan A. Zieliński wytłumaczył także, podstawy prawne przy tworzeniu przedsiębiorstw społecznych oraz wstępnie wyjaśnił co należy zrobić, żeby je założyć. Jako przykłady podobnych dobrych praktyk podane zostały między innymi spółdzielnie aktywnie działające na terenie Warszawy (np. Stary Mokotów, Kamionek na Pradze, Hotel Emma, Spółdzielnia Mam etc.), będące dowodem na to, iż działalność spółdzielcza jest aktualnie reaktywowana i sprawdza się w warunkach gospodarki rynkowej.
Spotkanie zostało poprowadzone w formie warsztatów, a więc przy czynnym udziale jego uczestników, których zainteresowanie kwestią spółdzielczości wskazuje na potrzebę i możliwość otworzenia tego typu przedsiębiorstwa na terenie gminy Brwinów bądź Podkowy Leśnej. Podczas warsztatów zwracano również uwagę na to, jak dużą wartość i wymiar edukacyjny ma współpraca społeczna oraz tworzące się podczas niej relacje między ludźmi, wynikające ze wspólnego działania.

LGD Zielone Sąsiedztwo zaprasza na kolejne spotkanie: odbędzie się ono w sobotę 11 lutego  o godz. 14.00 w biurze w Podkowie Leśnej, przy  ul. Świerkowej 1.

Więcej informacji: www.zielonesasiedztwo.org.pl,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub tel. 22 724 58 90.