Kto był na tegorocznej edycji Festiwalu Otwarte Ogrody w gminie Brwinów, chętnie przypomni sobie wydarzenia, w których uczestniczył. Kto nie był, niech przeczyta i zobaczy, co go ominęło.

Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie był głównym koordynatorem brwinowskiej edycji Festiwalu Otwarte Ogrody, który odbył się w czasie weekendu 3-4 czerwca 2023 r. w prywatnych ogrodach, świetlicach wiejskich, pałacu i jego otoczeniu, w ogrodzie botanicznym i przy dworku Zagroda, w Brwinowie i sołectwach.

Bliskość daty 1 czerwca spowodowała, że wiele propozycji dotyczyła najmłodszych. Dzieci bawiły się na kameralnych ogrodowych piknikach w Domaniewie i Kaniach, a sobotni Piknik Strażacki oraz niedzielny Offroadowy Dzień Dziecka przyciągnęły całe rodziny. Nie brakowało też propozycji teatralnych – zaprezentowane zostało m.in. przedstawienie przygotowane przez Chór i Dzieci Pana Moniuszki, które przybliżało postać Włodzimierza Puchalskiego, patrona szkoły w Otrębusach. Mieszkańcy Kań – zanim rozpoczęli swoją potańcówkę – wzięli udział i jako twórcy, i jako publiczność w spektaklu opartym na wspomnieniach o swojej miejscowości. Zainteresowani życiem owadów spotykali się w dwóch ogrodach z dziennikarzem i pasjonatem pszczół Jakubem Jarońskim.

Stowarzyszenie SARNA wprawdzie zapowiedziało zakończenie oficjalnej działalności, ale ogród „SARNA i przyjaciele” prezentował się jak zawsze interesująco. Wystawa lokalnych twórców oraz śpiew zespołu Tłoka, a także piosenki żeglarskie w wykonaniu Ewy Gaworskiej, Antoniego Murackiego i Wojciecha Starcka tworzyły nastrojowy klimat podwarszawskiego letniska. Jak ważne jest utrwalanie ulotnych chwil, pokazał wernisaż fotografii Mieczysława Klajnowskiego w brwinowskim Pałacu Kultury. Pasjonat fotografii, który wykonuje zdjęcia Brwinowa i jego okolic, miał okazję do prezentacji swojego autorskiego wyboru zdjęć.

Wydarzeniami muzycznymi na najwyższym poziomie były koncerty w wykonaniu profesjonalistów. W sobotę właściciele Pałacu Żółwin zaprosili wszystkich do swojego ogrodu, gdzie z nastrojowym repertuarem muzyki francuskiej wystąpił kwartet Cup of Time.  Głównym tematem ogrodu u Marii Werner-Mickiewicz była natomiast „Muzyka i taniec w zieleni”. W tym roku artystów Teatru Wielkiego Opery Narodowej z Warszawy zaprezentowali fragmenty „Cyganerii” Giacomo Pucciniego. Festiwal Otwarte Ogrody zakończył się koncertem w Koszajcu. W niedzielny wieczór publiczność przeniosła się do krainy czardasza i muzyki cygańskiej. Połączenie akordeonu, kontrabasu, a przede wszystkim skrzypiec, na których grał wirtuozersko Artur Banaszkiewicz, tworzyło unikalne brzmienie. W kilku utworach dołączyła ze swoim śpiewem i tańcem Natalia Piechowiak-Kulka.

Teraz pozostały jedynie zdjęcia, wspomnienia… i oczekiwanie na kolejną edycję Festiwalu Otwarte Ogrody w gminie Brwinów. To już za rok!

offroadowy-dzie-dziecka-2
offroadowy-dzie-dziecka
ogrod-wernerow-2
ogrod-wernerow
piknik-osp-2
piknik-osp
pszczelarz-w-ogrodzie
pszczelarz-w-zagrodzie-2
pszczelarz-zagroda
sarna-2