Przez sześć tygodni Biuro Promocji prowadziło w Brwinowie trening języka polskiego dla Ukraińców. W zajęciach organizowanych w punkcie informacyjnym w Galerii Brwinów uczestniczyło ponad dwadzieścia osób.

Z myślą o pomocy uchodźcom z Ukrainy Urząd Gminy Brwinów nawiązał współpracę z właścicielami centrum handlowego przy ul. Grodziskiej 46 w Brwinowie. W efekcie grupa społeczników mogła prowadzić tam Darmowy Punkt Odzieżowy, a w lokalu w sąsiedniej alejce najpierw funkcjonowało studio fotograficzne wykonujące zdjęcia potrzebne do składania wniosku o PESEL, a następnie zaczęły się zajęcia języka polskiego.

 

Lepsze poznanie języka jest dla uchodźców szansą na łatwiejsze odnalezienie się w nowej rzeczywistości i radzenie sobie w różnych sytuacjach, np. przy zakupach czy poszukiwaniu pracy.  Pan Aleksander z Otrębus, który mógł podzielić się swoim doświadczeniem z amerykańskiego Korpusu Pokoju, najpierw sam zaczął prowadzić trening języka polskiego dla dużej grupy uchodźców mieszkających w jednym domu w Brwinowie. Stosowana przez niego metoda skupiała się na rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych w sytuacjach życia codziennego, a forma zajęć opierała się na dialogach, zabawie i rywalizacji.  Następnie przeprowadził w Galerii dwa szkolenia dla Polaków zainteresowanych poznaniem metody kompetencji językowych. Wzięli w nim udział m.in. pracownicy Biura Promocji oraz chętni, którzy mogli przekonać się, jak wygląda nauka prowadzona według przemyślanego scenariusza, małymi krokami, bez rozpoczynania od razu od nauki pisania i gramatyki, a także bez zadań domowych.  

 

Intensywny kurs języka polskiego ruszył dzięki temu na początku maja. Zajęcia odbywały się w Galerii Brwinów codziennie od poniedziałku do piątku i były prowadzone przez pracowników Biura Promocji. Udało się tak zorganizować pracę, że lekcje odbywały się systematycznie. Pomogła pani Joanna –uczestniczka wspomnianego wcześniej „treningu trenerów” – która przez dwa dni przyszła na zastępstwo. Było to możliwe dzięki dopracowanej metodzie i skryptom przekazanym przez pana Aleksandra. Prowadzący mogli wymieniać się, wiedząc dobrze, jakie słownictwo wymaga powtórki i jakie nowe zwroty będą wprowadzane. Wymieniali się też uczestnicy. Zwykle w zajęciach uczestniczyło kilkanaście osób, ale nawet po opuszczeniu kilku spotkań można było nadrobić braki. Jeszcze po kilku tygodniach pojawiały się pojedyncze nowe osoby, a z kolei inni uczestnicy rezygnowali – powodem było najczęściej znalezienie pracy oraz powroty na Ukrainę.

 

- To było dla nas duże wyzwanie i zupełnie nowe doświadczenie – podkreślają pracownicy Biura Promocji, którzy z pomysłem prowadzenia przez Urząd Gminy Brwinów takich działań przyszli na początku kwietnia. – Dużą satysfakcję daje nam porównanie, od jakiego poziomu startowała cała grupa i jak radziła sobie coraz lepiej w miarę upływu czasu. – Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza ułatwi naszym uczniom życie w Polsce i że będą miło wspominać nasze spotkania. Takich zaangażowanych uczniów, którzy starają się chłonąć nową wiedzę i umiejętności, można życzyć wszystkim nauczycielom.

 

Fragment listu z Kijowa (pisownia oryginalna):

„Z całego serca dziękujemy za organizację kursów języka polskiego! Dziękuję wszystkim organizatorom i nauczycielom. (…) Dziękujemy również całej społeczności Brwinowa - pokochaliśmy ją całym sercem. Dziękujemy wszystkim Polakom za tak ciepłe i szczere przyjęcie w tym trudnym dla nas czasie. Nigdy tego nie zapomnimy! Życzymy Ci wszystkiego najlepszego! Niech całe dobro, które uczyniłeś dla każdego Ukraińca, wróci do Ciebie po stokroć! (…)
Niech żyje Polska!!! Z szacunkiem i miłością Maria, Maya, Sofia i Irina”

 

01
02
03